26 Nov 2010

ГРАДСКО САФАРИ

Все по-трудно и непосилно бе да продължи напред. В това положение. Сам. Върволицата от хора не спираше да го притиска. Тротоарът заприлича на мравуняк – с помощта на двете си ръце преместваше левия крак, като провлачваше леко десния, после по същия начин преместваше десния – разкъсваше мравуняка, все още сам, и все по-безпомощен. Погледнат отгоре приличаше на тежко ранено животно, в няколкото мига живот които му принадлежаха, преди да го разчленят на парчета, необезпокоявани; тленността му се побираше в един единствен непрозрачен чувал, натоварен на ремаркето.
Тези които измиха кръвта от тротоара изпитаха погнуса, но не изгаряща червата им, погнуса без срам и без угризение, погнуса на масите. Дори близките магазинчета продължиха да работят, за да обслужват усмихнатите си клиенти, докато върволякът пулсираше като подплашена вена - сърцето на едно прозаично и неподправено градско сафари.
Четири след обяд, слънцето още свети.

16 Nov 2010

ПОНЯКОГА ТЕЛЕФОНЪТ ЗВЪНИ

След като се обръсна всичко лъсна по-заплашително от преди. И под очите, и встрани от тях – така добре оформени – по няколко в сноп или просто дълбоко врязани в кожата бръчки, придаваха на лицето му онзи щрих, който иначе липсва. Като че ли младостта е порок след една определена възраст?
И после:
Оставяше телефона да звъни дълго, преди да вдигне – докосваше слушалката с пръсти, само колкото да усети вибрациите, вдишваше. В светлината на стаята телефонът изхриптя за последно, мъжът конвулсивно притисна длани към ушите си, опитвайки се да спре вълната. Но тя заля всичко наоколо, прерасна в болка, запищя като котка.
И после:
Телефонът е само бряг, и песента му ще затихне. Тишина – този шум, и защо в тази стая танцът на прашинките само усилва децибелите?
И после:
През прозореца бавно нахлу вечерта и помете праха от поставката за телефона. Подплаши прашинките – сега лицето му доби още по-насечен вид – остри скули подпиращи уморените му очи.

Не си спомни кога – дали не беше онзи следобед, когато изнесе и последната вещ от стаята – искаше да продаде и него, но тогава провлаченият му глас изпълни стаята с дързост. За първи път не посмя да вдигне слушалката.
Така че:
Понякога телефонът звъни, мъжът винаги е там –пристъпва до телефона и като че ли притворил очи докосва слушалката – всеки път поразително еднакви движенията му пресичат по диагонал стаята.
Така че:
Не просто се сепва от унеса, унесът го е напуснал – все едно е подпалил есенните листа в двора и парченцата сажди подплашени полепват по кожата, лютят в очите, докато накрая всичко притихне в пепел.

Било е сън, дъхът му протяжно се спуска по дървения под, повдига праха – малки облачета сиво-сивкави прозявки облещени срещу първите лъчи; не помни: но когато заспа последните слънчеви зайчета все още подскачаха от връхчетата на пръстите му до стените, и обратно, значи може би е спал дълго, и нощта се е изтъркулила.
Преди:
Не притежаваше нищо, затова изхвърли всичко. Така пронизителното му присъствие в стаята рикошираше от всичко неодушевено и се забиваше в единственото място, където звуците не вибрираха в удължен каданс, а безмълвно потъваха. Собственото му мочурливо тяло. Как му липсва сега.
Преди:
И телефонът не звънеше – преди.
Понякога телефонът звъни: салът отвежда обезумялото му тяло надалеч, после натоварен непоносимо прегръща вълните отвъд.
Само как се разтваря понякога.
Miroslav Georgiev Stoinov

Създайте Визитката си Creative Commons License
kozmoZa.blogspot.com by KozmoZa is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.5 Bulgaria License.